czwartek, 19 stycznia 2017

A, B, C, H -paznokciowe abecadło.


Kiedy nasze paznokcie stają się kruche i łamliwe często zaczynamy panikować. Biegniemy do apteki i wykupujemy wszystkie dostępne suplementy diety. Po drodze zahaczamy jeszcze o drogerię w której uzbrajamy się w siatkę po brzegi wypchaną odżywkami i innymi specyfikami.
Zapominamy, że często wystarczy jedynie modyfikacja naszej codziennej diety żebyśmy mogły cieszyć się zdrowymi i zadbanymi paznokciami, będącymi naszą codzienną wizytówką.
Po pierwsze musimy działać kompleksowo na początek usuwając z naszego jadłospisu żywność wysoko przetworzoną, słodycze i potrawy smażone. Zawierają one bowiem toksyny uszkadzające strukturę włosów i paznokci, Warto także ograniczyć mocną kawę i herbatę, które wypłukują z naszego organizmu witaminy, niezbędne w procesach przyswajania minerałów. Pomocne jest natomiast picie minimum 1,5 litra wody dziennie.
Po drugie musimy uzupełnić podstawowe mikro i makroelementy wzmacniające nasze paznokcie: krzem, cynk, magnez, witaminy A, C, H, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, białko.
Wapń – gdy mamy problem z niedoborem wapnia w organizmie nasze paznokcie nie mają dobrego budulca, przez co stają się kruche i łamliwe, często zaczynają się rozdwajać. niedostateczna Wapń możemy znaleźć w nabiale, ciemno zielonych warzywach i roślinach strączkowych.
Białko –znajdziemy je głównie w nabiale, drobiu, jajkach i roślinach strączkowych. Białko zwierzęce zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, nawet egzogenne, czyli takie, których organizm nie potrafi wytwarzać ani magazynować, dlatego trzeba je dostarczać każdego dnia. Kluczowe znaczenie ma keratyna -białko budujące włosy i płytkę paznokci.
Żelazo –utwardza nam strukturę paznokcia i sprawia, że stają się one mocne. Niedobory żelaza możemy zaobserwować przez pojawienie się na naszych paznokciach podłużnych rowków. Dostarczymy go sobie wzbogacając naszą dietę o czerwone mięso i zielone warzywa takie jak: szpinak, szparagi, brokuły i zielony groszek.
Witamina A -wzmaga produkcję keratyny, która jest głównym budulcem włosów i paznokci. W naszym organizmie w witaminę A przekształca się beta-karoten, który znajdziemy w warzywach o kolorze pomarańczowym i zielonym: pomidorach, brokułach, sałacie i marchwi. Niedobór witaminy A w naszym organizmie uzupełnimy również spożywając suszone morele, żółtka jaj, pełnotłuste mleko, tłuste morskie ryby i tran.
Witaminy z grupy B -aby dostarczyć tych witamin, spożywaj produkty, takie jak: ziemniaki, banany, mleko, sery i drożdże.  
Witamina B5 (kwas pantotenowy), odpowiada za właściwe nawilżenie włosów i paznokci, bierze udział w regeneracji komórek skóry i błon śluzowych. Duże ilości tej witaminy znajdują się w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Nie wahajmy się sięgnąć po wątróbkę z kurczaka i tłuste ryby.  
Na szczególną uwagę zasługuje również witamina B3 zwana też witaminą PP albo niacyną. Jej głównym źródłem są drożdże, orzeszki ziemne i otręby pszenne. Niacynę możemy znaleźć również w rybach morskich - zwłaszcza wędzonej makreli.
Witamina C –ma działanie wzmacniające na płytkę paznokcia, oraz antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu ewentualnych stanów zapalnych w obrębie wałów paznokciowych. Witamina ta zwiększa również przyswajanie przez nasz organizm żelaza, które również wzmacnia nasze paznokcie. Doskonałym źródłem witaminy C są owoce cytrusowe, kiwi, melony, ananasy, jak i rodzime owoce jagodowe (porzeczki, truskawki, jagody).  
Witamina H –(czyli inaczej biotyna) jest szczególnie polecana w przypadku paznokci kruchych i łamliwych. W celu dostarczenia organizmowi witaminy H jedzmy orzechy, wątróbkę, grzyby, marchewkę, szpinak, pomidory, żółtka jaj, sery oraz sardynki. Jest ona syntetyzowana przez naszą florę jelitową, więc przyjmowanie niektórych antybiotyków może prowadzić do niedoborów biotyny. Wtedy  koniecznym może okazać się uzupełnienie codziennej diety w suplement biotyny, ponieważ jej dawki występujące w pokarmach mogą być niewystarczalne.
Magnez, cynk i krzem – mają działanie pobudzające i odżywcze, wspomagają wzrost naturalnej płytki paznokcia. Aby dostarczyć ich organizmowi, zacznij częściej spożywać żelatynę, orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika. Jedz rzodkiewkę, kalarepę i seler, oraz pij herbatkę ze skrzypu polnego.
Niedobór cynku (który bierze udział w wytwarzaniu białka, zapewniając prawidłowy wzrost naszych paznokci) może również stać się przyczyną powstawania białych plamek na płytce paznokciowej. Jeśli zaobserwowałaś pojawienie się ich na twoich paznokciach natychmiast sięgnij produkty pełnoziarniste, płatki owsiane, siemię lniane i rodzynki.
Należy jednak pamiętać, że wszystkie dostarczane przez nas do organizmu mikro i makroelementy nie zastąpią nam odpowiedniej pielęgnacji zarówno samych paznokci, jak i całych dłoni. Musimy działać również od zewnątrz dbając o odpowiednie nawilżanie skóry dłoni, skórek wokół paznokci i natłuszczanie płytki paznokciowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz